2019 Realignment Map

Division A

Division A – Director Michael Childs

AreaArea DirectorClubClub NameMeeting TimeMeeting Day
10Daniel Kilburn911City Power Toastmasters12:00 PMWednesday
10Daniel Kilburn4145Toast Of The Bay Toastmasters Club7:30 AMThursday
10Daniel Kilburn1505394Downtown St. Pete Toastmasters6:30 PMThursday
10Daniel Kilburn5922894Electric Toast12:00 PMThursday
10Daniel Kilburn2576513New Beginning Toastmasters6:30 PMThursday
10Daniel Kilburn2709335Toastmasters @ All Children's Hospital (TACH)7:30 AMWednesday
11Brian Carroll4698Speakeasy Toastmasters Club6:15 PMMonday
11Brian Carroll602900Bay Pines Toastmasters Club5:15 PMWednesday
11Brian Carroll1526154Cool 'n Confident Toastmasters6:30 PMMonday
11Brian Carroll2309983Gulfport Toastmasters6:30 PMWednesday
11Brian Carroll603123Skyway Marina Toastmasters12:05 PMThursday
12Will Irving07068461HSN Toastmaster ClubTBDTBD
12Will Irving07175277Cheers To PeersTBDTBD
12Will Irving5899Seminole-SPC Toastmasters Club6:15 PMTuesday
12Will Irving5933STAR Toastmasters12:05 PMWednesday
12Will Irving7943Easy Talkers Club11:35 AMThursday
13Doug Craft2284St Petersburg Toastmasters Club6:30 PMTuesday
13Doug Craft5427683High Nooners12:00 PM2nd & 4th Wednesday
13Doug Craft01310937JABIL TOASTMASTERSTBDTBD
13Doug Craft1373645FIS Toastmasters12:00 PMThursday
13Doug Craft1361268Bankers Toastmasters9:00 AMWednesday
13Doug Craft2652Raymond James Toastmasters Club7:45 AMThursday
14Jaleh Siyan2923Tech Data Club12:00 PMThursday
14Jaleh Siyan7306Real Talkers Club9:15 AMFriday
14Jaleh Siyan6597368PODS Movers & Speakers *12:00 PMWednesday
14Jaleh Siyan1400985Suncoast Caring Community Toastmasters5:45 PMThursday
14Jaleh Siyan4161004Pinellas Parler Toastmasters6:00 PM1st & 3rd Wednesday
Division B

Division B – Director Glenn Erickson

AreaArea DirectorClubClub NameMeeting TimeMeeting Day
20Shannon Jackson
7461614
Stirling Toastmasters
TBDTBD
20Shannon Jackson
6587
Clearwater Talk Of The Town Club
12:00 PM
Tuesday
20Shannon Jackson
2166
Dunedin Toastmasters
7:00 PM
Tuesday
20Shannon Jackson
3087
Clearwater Sunday Speakers
9:30 AM
Sunday
20Shannon Jackson
587295
Oldsmar Top of the Morning Club
8:05 AM
Wednesday
21David Gosnell
1039583
Renaissance Speakers Clearwater
5:30 PM
Friday
21David Gosnell
5757925
TBG Toastmasters
8:30 AM
2nd & 4th Wednesday
21David Gosnell
8248
Palm Harbor Toastmasters
7:00 PM
Thursday
21David Gosnell
1187415
WellCare Toastmasters
12:00 PM
Bi-Weekly Wed/Thurs
21David Gosnell
4001894
NACCturally Speaking
12:05 PM
Every other Tuesday
22Gene May
2824
West Pasco Toastmasters Club
6:30 PM
Tuesday
22Gene May
5056504
Pasco Government Toastmasters
1:00 PM
Wednesday
22Gene May
1772405
Trinity Odessa Toastmasters
8:00 AM
Friday
22Gene May
07114234
The Order of Smedley
TBD
TBD
22Gene May
2611702
Nielsen Tampa Toastmasters
12:00 PM
Tuesday
23Sara Im
07437834
DELTA WORLD CONNECTORS TAMPA
TBD
TBD
23Sara Im
5342899
FSQ Speech Masters
5:00 PM
2nd & 4th Thursday
23Sara Im
6640445
Plane Speaking @ Fly TPA
10:00 AM
Wednesday AM
23Sara Im
6681060
Owl's Nest
2:00 PM
Thursday
23Sara Im
2584996
WestShore Toastmasters
12:00 PM
Tuesday
23Sara Im
1610255
MacDill Toastmasters Club
11:30 AM
1st & 3rd Tuesday
24Mark Kilroy
1346588
Shriners International Headquarters
12:00 PM
Tuesday
24Mark Kilroy
1347227
New York Life Communicators for Life
3:00 PM
2nd & 4th Wednesday
24Mark Kilroy
1392714
New York Life The Company That Speaks
2:00 PM
2nd & 4th Thursday
24Mark Kilroy
748133
PwC Tampa Talks Club
12:00 PM
2nd & 4th Tuesday
24Mark Kilroy
7443639
WTW Tampa Toastmasters
TBD
TBD
Division C

Division C – Director Pravin Damre

AreaArea DirectorClubClub NameMeeting TimeMeeting Day
30
Cheesette Cowan
8122
Nature Coast Orators Club
7:00 PM
Wednesday
30
Cheesette Cowan
5755100
SWFWMD-Brooksville
12:00 PM
Wednesday
30
Cheesette Cowan
1146909
DTCC Tampa Toastmasters
12:00 PM
Thursday
30
Cheesette Cowan
1412715
Wesley Chapel Speaks
7:00 PM
Monday
30
Cheesette Cowan
5038718
Zephyrhills Toastmasters
7:00 PM
Thursday
31Hisham Sunna
6261
USAA Commerce Park
12:00 PM
Wednesday
31Hisham Sunna
771864
Metlife Motivators Club
12:00 PM
2nd & 4th Thursday
31Hisham Sunna
9491
The Big Wheels Club
12:00 PM
Thursday
31Hisham Sunna
1560543
9-12 Toastmasters
7:00 PM
Tuesday
31Hisham Sunna
2087849
Toastmasters @ USF
5:30 PM
Wednesday
32Shirley Rowell
5083
Carrollwood Toastmasters
7:00 PM
Wednesday
32Shirley Rowell
5343341
Actsoft Toastmasters
11:00 AM
Tuesday
32Shirley Rowell
6745
Telecom Park Toastmasters
12:00 PM
Thursday
32Shirley Rowell
5936790
Gurukulam of Tampa Toastmasters
11:00 AM
Sunday
32Shirley Rowell
585644
Sharing Happiness BSNA
8:00 AM
Wednesday
33OPEN
1667
Suncoast Toastmasters Club
7:00 PM
Tuesday
33OPEN
5415593
High Flyers Toastmasters
12:00 PM
Wednesday
33OPEN
07242529
Tampa Toasters
TBD
TBD
33OPEN
1403477
Electric Supply Inc.
11:00 AM
2nd & 4th Tuesday
33OPEN
1810
Tampa Toastmasters
6:30 PM
Monday
34Dianne Greenhalgh
07188684
Ultimate Educators
TBD
TBD
34Dianne Greenhalgh
5274756
ULTIMATE ACADEMY OF SPEAKERS
2:00 PM
2nd & 4th Wednesday
34Dianne Greenhalgh
2475269
Metropolitan Ministries Toastmasters
12:00 PM
Friday
34Dianne Greenhalgh
968
Advanced Articulators
1:00 PM
2nd & 4th Saturday
34Dianne Greenhalgh
5679878
Cigar City
6:15 PM
2nd Tuesday PM
35Sara Larsen
6630094
South Tampa Toastmasters
7:00 PM
Monday
35Sara Larsen 1639
Speaker's Circle
12:00 PM
Wednesday
35Sara Larsen
3909
Tampa Noonshiners Club
12:00 PM
Thursday
35Sara Larsen
7362
Highrisers Toastmasters Club
7:45 AM
Wednesday
35Sara Larsen
3960237
JLT League of Speakers
6:30 PM
2nd & 4th Wednesday
Division D

Division D – Director John Christ, DTM

AreaArea DirectorClubClub NameMeeting TimeMeeting Day
40Stacey Banks
1169566
The Talk Of 5508 Toastmasters Club
12:00 PM
Tuesday
40Stacey Banks
6635390
We Talk On Water (SWFWMA)
12:00 PM
Thursday
40Stacey Banks
680990
JPMC Highlanders
12:00 PM
Alternate Thursdays
40Stacey Banks
1071660
The Lazydays Toastmasters Club
12:00 PM
2nd Wednesday
40Stacey Banks
831439
Brandon Toastmasters Club
7:00 PM
Tuesday
40Stacey Banks
965840
Grey Matters
6:30 PM
1st & 3rd Thursday
41
Michelle Burgess
646888
Hillsborough County Toastmasters
12:05 PM
Wednesday
41
Michelle Burgess
4775429
Crosstown
12:00 PM
Wednesday
41
Michelle Burgess
619417
South Shore Toastmasters
6:30 PM
2nd & 4th Tuesday
41
Michelle Burgess
965328
Toast 'N Progress
12:00 PM
1st & 3rd Thursday
41
Michelle Burgess
1529878
Spirited Toastmasters
6:30 PM
1st & 3rd Tuesday
42Rod Groom
2449
Bradenton Toastmasters Club
6:15 PM
Wednesday
42Rod Groom
9288
Speakers and Leaders of Bradenton
12:15 PM
2nd & 4th Wednesday
42Rod Groom
1197988
Power Speakers of MCG
11:30 AM
Thursday
42Rod Groom
7719
FCCI Toastmasters Club
12:00 PM
2nd & 4th Tuesday
42Rod Groom
7327
Sarasota WCR Toastmasters Club
7:30 AM
1st & 3rd Wednesday
43Zulfia Tursunova
1521593
Toast of Lakewood Ranch
6:00 PM
Monday
43Zulfia Tursunova
07458672
Sarasota Bay Simply Speaking
12:00 PM
Every other Thursday
43Zulfia Tursunova
479
Toast Of The County Club
12:00 PM
Tuesday
43Zulfia Tursunova
1307407
Herald-Tribune Advanced Toastmasters Club
6:00 PM
1st & 3rd Tuesday
43Zulfia Tursunova
5819781
New College of Florida Toastmasters Club
8:00 PM
Wednesday
43Zulfia Tursunova
7923
Sarasota Herald-Tribune Club
12:00 PM
Wednesday
44May Ghali
6026
Sarasota Evening Club
6:30 PM
Wednesday
44May Ghali
1958
Sarasota Toastmasters Club
7:45 AM
Wednesday
44May Ghali
9352
Positively Speaking Toastmasters Club
6:00 PM
Friday
44May Ghali
777513
Sarasota Speakers Exchange Toastmasters Club
12:00 PM
Thursday
44May Ghali
5486
Venice Area Toastmasters Club
7:30 AM
Tuesday
Division E

Division E – Director Kyrin Hall

AreaArea DirectorClubClub NameMeeting TimeMeeting Day
50
Lynn Mison
969012
Englewood Toastmasters
6:30 PM
2nd & 4th Thursday
50
Lynn Mison
1395623
North Port Toastmasters
6:30 PM
Monday
50
Lynn Mison
6485018
CC Gov Toastmasters
4:00 PM
Thursday
50
Lynn Mison
1347294
Port Charlotte Toastmasters
7:30 AM
Tuesday
50
Lynn Mison
3608341
New Heights Toastmasters
3:00 PM
Sunday
51
Dennis Lombardo 5701
Electric Toasters Club
12:00 PM
2nd & 4th Wednesday
51
Dennis Lombardo 9051
Cape Coral Toastmasters Club
6:30 PM
2nd & 4th Monday
51
Dennis Lombardo 1354558
SW Florida Speakers Club
10:00 AM
2nd & 4th Saturday
51
Dennis Lombardo 1702
Ft Myers Toastmasters Club # 1702
7:00 PM
2nd & 4th Tuesday
51
Dennis Lombardo 2880832
Gartner Sesquipedalians
12:00 PM
1st & 3rd Wednesday
51
Dennis Lombardo 8956
Fort Myers Noontide Toastmasters Club
12:00 PM
1st & 3rd Friday
52OPEN
2733
Bonita Toastmasters
7:00 PM
2nd & 4th Wednesday
52OPEN
2186602
Toastmaster Academy
7:00 PM
3rd Wednesday/1st Thursday
52OPEN
6743270
Avow
12:00 PM
Tuesday
52OPEN
6544
Toast of The Coast Toastmasters Club
12:00 PM
2nd & 4th Friday
52OPEN8838
Naples Advanced Toastmasters
7:00 PM
2nd & 4th Monday
52OPEN9628
Naples Sunrise Bay Toastmasters Club
7:30 AM
1st & 3rd Tuesday
52OPEN
2835
Naples Toastmasters Club
7:00 PM
1st & 3rd Tuesday
Menu